Orzeźwiający napój robię za grosze. Przepis przywiozłam z Suwalszczyzny
Przepis na ten napój mam zapisany w notatniku, który zawsze zabieram w podróż. Orzeźwiający napój jabłkowy to pomysł, który podpatrzyłam w lokalnej knajpie w Wiżajnach lata temu (nawet nie wiem, czy to miejsce dalej istnieje, ale ja nadal korzystam z przepisu). Do obiadu dostaliśmy jabłkowy napój, który mogliśmy pić i pić.
Jak zrobić orzeźwiający napój jabłkowy?
Dobrze schłodzony napój miał delikatne bąbelki, nie był za słodki i idealnie gasił pragnienie. Napój tak nam posmakował, że zapytałam kelnerki, z czego jest zrobiony. Pamiętam, że wzruszyła lekko ramionami i odpowiedziała: to nic takiego, woda sodowa wymieszana z napojem jabłkowym. Taki bezalkoholowy jabłkowy spritz. Świetnie smakuje do obiadu, świetnie się sprawdzi jako lekki napój smakowy na upalne dni.
Czyli: bierzesz jedną część napoju jabłkowego, jedną część wody gazowanej, mieszasz, dodajesz dużo lodu i już.
Orzeźwiający napój jabłkowy – inne warianty
Jeśli robisz napój na bazie napoju jabłkowego, to całość kosztuje dosłownie grosze. W wersji nieco bardziej ekskluzywnej (ale nadal wyjdzie to tanio) warto wykorzystać dobry sok jabłkowy.
Do napoju można także dodać różne dodatki, które podkręcą jego smak: plasterki cytrusów (cytryny, limonki albo pomarańczy), plasterki świeżego jabłka, kawałki arbuza albo kawałki melona. Doskonale pasuje tu mięta – do dzbanka z napojem po prostu dodaj świeże gałązki mięty (w tym wariancie możesz też wykorzystać gotowy napój jabłkowy z miętą).
Jeśli masz ochotę na wersję dla dorosłych, dodaj do napoju żubrówkę (wtedy koniecznie zrób napój na bazie soku, a nie napoju jabłkowego). Taki lekki drink idealnie sprawdzi się na plenerowe przyjęcia. Ważne: drinka z żubrówką nie podawaj dzieciom, kobietom w ciąży i innym osobom, które z różnych powodów nie mogą pić alkoholu.